به نام خدا


لینوکس چیست ؟ لینوکس هم همانند ویندوز ، مک و خیلی از سیستم عامل های دیگر نوعی از سیستم عامل است . سیتسم عامل  ارتباطات بین نرم افزار و سخت افزار را مدیریت می کند در واقع هیچ کامپیوتری نمی تواند بدون سیستم عامل کاری را انجام بدهد چون ارتباطی بین عوامل سخت و اجزای نرم بر قرار نمی شود .

در ادامه همراه ما باشید .

هر کامپیوتر دسکتاپی از یک سیستم عاملی بهره می‌برد. در حال حاضر محبوب ترین سیستم‌عامل‌ها برای کامپیوترهای رومیزی عبارتند از: ویندوز، مک (Mac) و یونیکس (UNIX)لینوکس هم یک هسته‌ی سیستم عامل اپن سورس است که بسیار شبیه یونیکس است و در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است.

سیستم عامل چیست؟
سیستم عامل یک برنامه کامپیوتری است و وقتی کامپیوتر را روشن می‌کنید، اولین نرم افزاری که سیستم اجرا می‌کند، سیستم عامل است. سیستم عامل خودش را در حافظه (memory) بارگذاری (load) می‌کند و شروع به مدیریت منابع موجود در کامپیوتر می‌کند. سپس آن منابع را برای سایر اپلیکیشن‌هایی که کاربر می‌خواهد اجرایشان کند، فراهم می‌کند. خدمات عمده و روتینی که سیستم عامل فراهم می‌کند اینها هستند:
 
- برنامه‌ریزی برای وظایف (a task scheduler): یعنی قادر است که cpu را برای اجرای فرامین و وظایف مختلف تخصیص دهد. بعضی از این وظایف و کارها، برنامه‌های مختلفی هستند که کاربر اجرا می‌کند و بعضی نیز کارهای خود سیستم عامل است. این قسمت از سیستم عامل همان قسمتی است که مثلا به شما اجازه می‌دهد که در یک پنجره‌ی ورد، دکمه‌ی پرینت را زده و پرینت بگیرید و همزمان با مرورگرتان فایلی را دانلود کنید در حالی که از طرفی هم در حال پخش موسیقی هستید.
 
- مدیریت حافظه: یعنی کنترل رم (RAM) سیستم و معمولا با ساختن فایلی بر روی هارد دیسک، فضای بیشتری را به نام حافظه‌ی مجازی (virtual memory) می‌سازد.
 
- مدیریت دیسک: دیسک منیجر (Disk Manager) قسمتی از سیستم عامل است که فایل‌ها و دیرکتوری‌ها (directories) بر روی هارد دیسک می‌سازد و نگه‌شان می دارد. وقتی می‌خواهید فایلی را باز کنید، این دیسک منیجر است که فایل را پیدا می‌کند و در اختیارتان می‌گذارد.
 
- مدیریت شبکه: نتورک منیجر (Network Manager) تمامی نقل و انتقالات اطلاعات بین کامپیوتر و شبکه را کنترل می‌کند.
 
- مدیریت بر واحدهای ورودی و خروجی (I/O): ماوس، کیبورد، پرینتر، اسپیکر، مونیتور و ... را سیستم عامل کنترل می‌کند.
 
- مدیریت امنیتی: امنیت فایل‌های کامپیوتر بر عهده‌ی سیستم عامل است و تصمیم می‌گیرد که چه کسی می‌تواند به چه فایل‌هایی دسترسی داشته باشد.
 
معمولا این سیستم عامل است که رابط کاربری سیستم را فراهم می‌کند. مثلا ظاهر استاندارد ویندوز اکس پی با ویندوز هفت تفاوت دارد و در کل ظاهر ویندوزها با ظاهر مک متفاوت است.
 
تاریخچه لینوکس
لینوکس همان‌قدر که یک سیستم عامل است، یک پدیده هم هست. برای شناخت آن بهتر است کمی از تاریخچه‌ی سیستم عامل و به‌خصوص یونیکس را بدانیم. اولین نسخه‌ی یونیکس چند دهه پیش متولد شد و عمدتا به عنوان سیستم عاملی پژوهشی در دانشگاه‌ها مورد استفاده بود. در دهه‌ی 80 میلادی (دهه‌ی شصت شمسی) بود که شرکت‌هایی مثل Sun، ایستگاه‌های کاری (workstation) دسکتاپ را در تعداد بالا به بازار عرضه کردند و همگی بر اساس یونیکس بودند. چند شرکت دیگر هم وارد رقابت با Sun در این حوزه شدند: HP، IBM و چند شرکت دیگر. متاسفانه هرکدام نسخه‌ی مخصوص خودشان از یونیکس را داشتند و این مساله، کار فروش نرم افزار را سخت می‌کرد. ویندوز NT راه حل مایکروسافت برای این مشکل بود و همان ویژگی‌های یونیکس را داشت: امنیت، پشتیبانی از چندین نوع سی پی یو، مدیریت دیسک و حافظه. ولی همه‌ی این‌ها را طوری فراهم کرده بود که با نسخه‌ی ویندوز اپلیکیشن‌های مختلف سازگار بود.
 
ورود مایکروسافت به این حوزه جنب و جوش بسیاری ایجاد کرد. سیستم عامل های اختصاصی متعلق به شرکت‌های مختلف و عدم وجود مدیریت و کنترل مرکزی بر یونیکس، یونیکس را تضعیف کرده بود ولی بعضی افراد هم با ویندوز مشکل داشتند. اینجا بود که لینوکس وارد شد و توجه بسیاری جلب کرد.
 
لینوس تروالدز (Linus Torvalds) مهندسی فنلاندی است که در سال 1991 (1370 شمسی) وقتی هنوز دانشجو بود، هسته‌ی لینوکس (Linux kernel) را خلق کرد و به رایگان در دسترس مردم گذاشت. سپس تروالدز از بقیه دعوت کرد که به هسته‌ی لینوکس بیافزایند به شرطی که کارشان را به صورت رایگان ارائه دهند. هزاران برنامه‌نویس شروع به افزودن و کار بر روی لینوکس کردند و این سیستم عامل به سرعت رشد کرد. از آنجایی که رایگان بود و بر روی پلت‌فرم PC اجرا می‌شد، به سرعت مخاطب بسیاری در بین توسعه دهندگان هسته پیدا کرد. لینوکس بین این گروه‌ها جذبه ی بسیاری دارد:
 
- کسانی که یونیکس را می شناختند و می‌خواستند آن را بر روی سخت افزاری مثل پی سی اجرا کنند.
- کسانی که می‌خواهند با اصول اولیه سیستم عامل تجربه کسب کنند.
- کسانی که می‌خواهند کنترل زیادی بر روی سیستم عامل داشته باشند.
- کسانی که با مایکروسافت مشکل دارند.
 
در حالت کلی می‌توان گفت که مدیریت کردن لینوکس سخت‌تر از ویندوز است ولی انعطاف و تنظیمات بیشتری دارد.
از سایر مزایای لینوکس، یکی هم امنیت و پایداری بسیار بالای آن است به طوری که در حال حاضر بیش از هشتاد درصد سرورهای اینترنتی از لینوکس استفاده می‌کنند.
محبوب‌ترین سیستم عاملی که از هسته‌ی لینوکس استفاده می‌کند، سیستم عامل اوبونتو (ubunto) است که تخمین زده می‌شود 20 میلیون کاربر در سراسر دنیا داشته باشد.